Viljandimaa vabadussamba avamine, võidupüha ja maakaitsepäeva tähistamine Viljandis
22. juuni
20.00 Võidupüha paraadi peaproov (Vabaduse plats)
20.00 Viljandi linna jaanituli (Viljandi rand)
21.00 Jaanilõkke süütamine (Viljandi rand)
23. juuni
07:00 Riigilipu heiskamine ja Viljandi linnapea tervitus (Viljandi linnavalitsuse ees)
09:00 Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba taasavamine. Tulede ühendamise ja tuletoojate medalite kätteandmise tseremoonia (Vabaduse plats)
10:00 Oikumeeniline jumalateenistus (EELK Viljandi Jaani kirik)
11:00 Võidupüha paraad (Vabaduse plats)
12:00 Maakaitsepäev (Viljandi linnastaadioni parklad)
23. juunil toimub Viljandis mitmeid Võidupühale pühendatud sündmusi. Pidupäev algab juba kell 7.00 hommikul riigilipu heiskamisega Viljandi Raekoja ees, seejärel avatakse Vabaduse platsil taastatud Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussammas, kell 10.00 toimub Jaani kirikus oikumeeniline jumalateenistus. Päev kulmineerub paraadi ja maakaitsepäevaga.
Viljandimaa Vabadussamba taasavamise tseremoonia algab Vabaduse platsil hommikul kell 9.00. Taastatud Vabadussamba avavad Eesti Vabariigi President Alar Karis, kaitseväe juhataja kindral Martin Herem ning Viljandi volikogu esimees Helmen Kütt ja Viljandi linnapea Madis Timpson. Tseremoonial asetatakse samba jalamile ka pärjad ning ühendatakse muinastuli ja mälestustuli võidutuleks. Sündmusel hoolitsevad muusikalise poole eest Viljandi Muusikakooli vanema astme puhkpilliorkester, meeskoor Sakala, Viljandimaa kammerkoor ning Viljandi muusikakooli mudilaskoor.
Viljandi linnavolikogu esimees Helmen Kütt tänab kõiki, kes Vabadussamba taastamise jaoks annetasid. „Eesti mõistes ajalooline suursündmus – Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba taastamine ja selle avamine saavad võimalikuks vaid tänu Eesti riigi, Viljandi linna ja teiste samba taastamist toetavate omavalitsuste ning lahkete eraannetajate abil. Iga toetus on oluline ning olen kindel, et tulnud südamest! Suur tänu ja sügav kummardus kõigile annetajatele!” sõnas Kütt.
Võidupüha paraad Viljandi Vabaduse platsil algab kell 11.00 Vabariigi Presidendi saabumisega, kuid üksused hakkavad platsile rivistuma juba pool tundi varem. Paraadil osaleb üle 900 inimese nii Eestist kui välismaalt. Sobiva ilma korral teevad paraadist ülelennu nii Eesti kui ka liitlasriikide lennuvahendid. Paraadi peaproov, kuhu on huvilistel võimalik tribüünile pealtvaatajateks registreerida, peetakse 22. juunil algusega kell 20.00.
Võidupüha tähistamine kulmineerub kell 12:00 algava maakaitsepäeva ja tehnika näitusega Viljandi linnastaadionite parklates, kus saab näha nii Kaitseliidu, kaitseväe kui ka liitlasriikide tehnikat. Plaanide kohaselt saab maakaitsepäeval uudistada Eesti kaitseväe soomustransportööri Sisu XA188, jalaväelahingumasinat CV90, liikursuurtükki K9, Ühendkuningriikide tanki Challenger 2 ja soomukit Mastif ning prantslaste soomukeid VBL, Griffon ja AMX10. Liitlased Ühendriikidest toovad maakaitsepäevale mitmelasulise raketiheitja HIMARS ning erinevate relvadega sõidukid Humvee.
„Viljandi paraadi teeb kindlasti eriliseks taastatud Vabadussõja mälestussamba avamine, millega tasutakse auvõlg meie esiisadele, kes Eesti eest oma elu andsid,” ütles paraadi peakorraldaja ja rivistaja ülemveebel Peeter Land. „Nii nagu alati, siis ka seekordne paraad tuleb seni tehtuist parim ning paraadil osalejad on oma ülesannete kõrgusel, et väärikalt võidupüha tähistada. Peamine on meeles pidada, et tegemist on pidupäevaga ning korrektse rivisammu kõrval on samavõrd oluline ka peomeeleolu.”
„Viljandil on väga suur au sel aastal Võidupüha paraadi võõrustada. Tänavu taastame Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba ning selle avamine ühtib Võidupüha paraadi kuupäevaga. Usun, et need kaks sündmust täiendavad ja võimestavad teineteist ning 23. juuni on üks pidulik, ilus ja kauaks meeldejääv päev nii viljandlaste kui kogu Eesti jaoks,” ütles Viljandi linnapea Madis Timpson.
Vabariigi President annab paraadil kaitseliitlastele ja naiskodukaitsjatele üle võidutule, mille nad viivad edasi oma kodumaakondadesse. Võidutuli süüdatakse paraadipäeva hommikul, ühendades selle jaoks muinastule ja mälestustule. Uuendusena saab selle aastal paraadil võidutule koju viia ka Kaitseliidu küberkaitseüksuse esindaja. Küberkaitse üksuse võidutule põlemist saab virtuaalruumis jälgida üle kogu maailma.
Võidupüha paraadil Viljandis rivistuvad üles kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, kodutütred ja noorkotkad Lõuna maakaitseringkonnast. Lisaks partnerid politsei- ja piirivalveametist ning päästeametist. Liitlas- ja partnerriikidest osalevad paraadil esindused Soomest, Leedust, Lätist, Taanist, Poolast, Ameerika Ühendriikidest, Ühendkuningriikidest, Prantsusmaalt ja Rootsist.
Marsiviise mängivad paraadil kokku kolm orkestrit – Pärnumaa maleva orkester, Tallinna maleva ja Jõgeva maleva ühendorkester ja sõjamuuseumi sõjaväeorkester. Lisaks saab paraadil näha ka Sakala maleva torupilliüksust.
Varasemalt on Viljandis võidupüha paraade peetud 1998. ja 2010. aastal.
Vabadussamba taasavamise ning tulede ühendamise tseremooniat on kõigil huvilistel võimalik jälgida ERR portaali vahendusel. Võidupüha paraad jõuab otseülekandena ETV kanalile.