Pärandusfestivali raames saab Viljandis õppida ajaloolisi maju targalt hooldama
Laupäeval, 5. oktoobril toimub Viljandis Pärandusfestivali raames pärandmaja paranduse õpituba, kus õpitakse märkama renoveerimislahendusi, mis ajaloolisi hooneid kahjustada võivad.
„Ajalooliste hoonete renoveerimine on keerukas protsess, kuna eeldab delikaatset tasakaalu väärtusliku säilitamise ja elutingimuste kaasajastamise vahel. Vead, nagu sobimatud soojustamislahendused, võivad põhjustada tõsist kahju hoone struktuurile ja autentsusele. Seepärast on oluline leida lahendusi, mis säilitavad hoone ajaloolise väärtuse, parandades seejuures ka hoone kasutusmugavust,“ rääkis Kultuuriministeeriumi eestveetava teadusarendusprojekti „Muinsuskodu renoveerimise teejuht“ projektijuht Kadri Kallast.
Kell 12 Bonifatiuse Gildis algaval loengul käsitleb Muinsuskaitseameti ja Tallinna Tehnikaülikooli insener Üllar Alev näiteid halbadest lahendustest, mis hoonet kahjustavad, ning selgitab koduomaniku võimalusi olukorra parandamiseks.
Sellele järgneb jalutuskäik Viljandi vanalinna tänavatel, kus ta juhib tähelepanu vanadele ja uutele headele ning halbadele lahendustele. Koos õpitakse märkama probleeme ja seostama neid enda eluhoonetega. Hooldusvabasid maju pole olemas, ent väiksema hooldusvajaduse tagavad läbimõeldud ja ajas vastupidavad ehituslahendused.
Loengus ja ringkäigul osalemine on tasuta ning avatud kõigile, vajalik on Kultuuriministeeriumi kodulehel eelregistreerumine, mille tähtaeg on 4. oktoobril.
Sündmus on seotud Kultuuriministeeriumi eestveetava teadusarendusprogrammiga LIFE heritageHOME ehk „Muinsuskodu renoveerimise teejuhiga“, mille fookuses on muinsuskaitsealuste eluhoonete energiatõhususe parandamine. Programmi kaasrahastab Euroopa Liit, rohkem infot leiab Kultuuriministeeriumi veebilehelt.