Kondase keskuses näeb viimaseid päevi publiku kaasabil valminud näitust
Laupäeval, 28. jaanuaril kell 16 toimub Viljandis Kondase keskuses tagurpidi kulgenud näituse “Pikem suhe” pidulik lõpetamine. Väljapanek valmis koostöös publikuga, olles pidevas muutumises ja arengus.
Mullu 16. novembril avati parandamisele kui keskkonnaaktivismi meetodile keskendunud näitus, mille kuraatoriks on Pärandilinn Viljandi linnameister Marta Konovalov.
Näitus uurib eri kihte meie suhetes rõivastega ning võimalusi riiete parandamise abil anda neile suhetele uus väärtus. “Väljapanek otsib võimalusi tekstiilide parandamise, koosloome ja craftivismi toel moodi ümber mõtestada ja luua hoolivamat keskkonda. Iga kulumine ja parandamine jutustab mõne loo inimese ja rõiva ühisest teekonnast. Iga väike tegu, kasvõi nööbi tagasiõmblemine, annab meile võimaluse sekkuda globaalsetesse protsessidesse. Ka väike nõelapiste on revolutsiooniline samm, loomaks esemetega kauem kestvaid ja tähendusrikkamaid suhteid,” selgitas Konovalov.
Näitusesaal on ruumiks, kus oma esemeid parandada, parandamist õppida ning koostegemise abil arutleda inimeste, rõivaste ja planeedi heaolu ning parema tuleviku üle.
“Vaataja saab mõtiskleda oma rolli üle – kas ollakse pelgalt rõivaste tarbijad, omanikud, kandjad ja kasutajad või nendega hoolivas suhtes,” rääkis linnameister.
Oma töid eksponeerivad kunstnikud ja disainerid Anna-Maria Saar, Terje Meisterson, Maris Taul, Kelian Luisk, Marika Jylha, Gary Markle ja Marta Konovalov, kes kutsusid publikut töötubadesse osalema ning oma parandustöid lisades panustama näituse valmimisse. Väljapanek kujuneb kunstnike-disainerite ja publiku koosloome tulemusena.
Kuna näitus kulges tagurpidi, arenedes publiku kaasabil, on avamise asemel korraldatud pidulik lõpetamine.
Viljandi kannab UNESCO käsitöö ja rahvakunsti loovlinna ehk pärandilinna nimetust. Näitus lõpetab Pärandilinn Viljandi parandamisele pühendatud teema-aasta. 28 jaanuaril kell 16 toimuval pidulikul lõpetamisel kuulutatakse välja uus aastateema ja linnameistri konkurss. Pärandilinna tegevusi kureerib Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital ja Viljandi linn.
Töögrupp: Kerly Ritval, Mare Hunt, Mari Meister, Mari Vallikivi.
Kaasa aitasid: Eesti Kunstiakadeemia, Juulia Mikson, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, Ave Matsin, Lembe Lahtmaa.