Piesta Kuusikaru talukohvik. Foto: Carolina Kukk

Kesk-Eesti turismiettevõtjad ammutasid Soomaal kogemusi nagu laukast vett

Teisipäeval, 7.mail, viis Kesk-Eesti turismiorganisatsioon oma piirkonna turismiettevõtjad Soomaale kogemuste vahetamise reisile, sest kuidas muud moodi saakski nimetada külastust ettevõtjate juurde, kelle tõsiseim tegutsemise eesmärk on külaliste heaolu ja turismi kestlikkus. 

31 Kesk-Eesti turismiettevõtjat Järvamaalt, Põltsamaalt, Viljandimaalt ning Mulgimaalt ja Tõrvast külastas Soomaa sõsarettevõtteid – Piesta Kuusikaru talu, Põnka puhketalu, Soomaa puhkeküla, Tipu looduskooli, Junsi puhkekeskust ja ERM Heimtali muuseumit. Välipiknikuga aitas kohalik cateringikorraldaja Sookolli söögituba. 

Junsi Puhkekeskus. Foto: Carolina Kukk
Junsi Puhkekeskus. Foto: Carolina Kukk

Peakorraldaja, Kesk-Eesti turismiorganisatsiooni külalislahkuse spetsialist Erge Kerbo, sõnul: „Valisime kohad, kellel on head kogemused erinevates turistiga tegelemise töölõikudes ning edulood on alati inspireerivad ja mõtteid tekitavad. Tänan VisitSoomaa asjaosalisi reisi õnnestumise eest.“   

Oma loos rääkis Piesta Kuusikaru talu perenaine Külli, kuidas talu tegemiste kõrvalt hakkas tootmistalu turistidega tegelema. Naljateledes märkis ta, et kui turist on juba õuel, siis tasub järele mõelda, miks ta seal on ja äkki saab aidata.  

Põnka puhketalu pererahvas näitas oma Green Key (rahvusvaheline ökomärgis) väärilist turismiobjekti ning perenaine oli ette valmistanud lausa ettekande, kuidas kulges märgise saamise teekond ning julgustas kuulajaid taotlust läbi tegema. Peremees kordas üle juba kuuldud tõsiasja, et suurem osa külalistest on rahvuspargis välismaalastest loodushuvilised. 

Soomaa puhkeküla eestvedaja Mariliis võttis seltskonna vastu lausa „ehitusplatsil“, kus on valminud ja veel valmivad erilise projekti järgi „majutuspärlid“. Tõestus selle kohta, et  eristu või sure! Oma silmaga sai näha teist Soomaa pärlit valmivat haabjat. Soomaa matkakorraldaja Algis innustas matkakorraldajaid mõttetööle, et igast kriisist on võimalik teha vajalik õpikaar ning välja mõelda uus teenus, mida turistile müüa.  

Tipu looduskooli hing ja eestvedaja Dagmar näitas üles suurt loodusearmastust ja vajadust seda jagada nooremale põlvkonnale, õppides loodusega koos toimetama. Looduse aastaringide liikumise taipamine, loomade märkamine ja vaimse turgutuse pakkumine on väärtused , millist abi jagab Tipu looduskool.  

Junsi puhkekeskuse sabaliputav kahekuune valvurnunnu Bonni röövis korraks kogu seltskonna tähelepanu ettevõtja majutuse tutvustusest. Aga viimaks oli pilt plaanidest selge, kuidas Soomaa serval selles paigas tegutsetakse ning keda sinna oodatakse.  

Valvur Bonni. Foto: Carolina Kukk
Valvur Bonni. Foto: Carolina Kukk

Viimane peatus rõhutas pärimuse ja juurtest rääkimise tähtsust tutvustades seda lugu külalistele. Heimtali muuseumi püsiekspositsioon ja ajutine näitus on ainuõige koht rääkimaks ajas kaduvast naiste käsitööst, pärimusmustritest ja selle väega tähendusest esivanematele ning läbi nende ka meile. Ära viska ära vana ja kantut ära, tee sellest uus! 

Päeva jäävad magus-meenutama Sookolli söögitoa imelised pirukad ja nõgesesupp.  

31 reisiselli tänavad vastuvõtjaid, reisikaaslasi ning korraldaja Erget. Külastusrohket suve kõigile.  

Reisil käis ja teksti kirjutas Järvamaa sihtkoha juht Piret Sihver