Solange & JF. Kõik õigused kuuluvad Bálint Pörneczile.

Alates 1. veebruarist on Viljandi Linnagaleriis külalistele avatud Bálint Pörneczi näitus “Figurák” [“Figuurid”].

Bálint Pörneczi töötas aastaid Ungari päevalehe Magyar Nemzet fotograafi ja fototoimetajana, seejärel aga viis aastat uudisteagentuurile AFP. Seetõttu ei pane imestama, et ta ajapikku pressifotograafiast tülgastus.

Solange & JF. Kõik õigused kuuluvad Bálint Pörneczile
Solange & JF. Kõik õigused kuuluvad Bálint Pörneczile.

Näitusel esitletavat fotoseeriat alustas Bálint Pörneczi 2013. aastal. Fotoseeria “Figuurid” sünni kohta räägib ta järgmist: “Mind valdas läbipõlemistunne ja tundsin, kuidas ma Budapestis end enam teostada ei suuda. Pildistasin iga päev üht ja sama, teadmises, et mu pildid jõuavad homme koos eilse ajalehega prügikasti. Seepärast võtsin vastu otsuse alustada uut elu Prantsusmaal. Alguses olin lehekandja, seejärel hakkasin tööle ühe kohaliku ajalehe juures. Selle kõrvalt hakkasin aga üha rohkem mobiiltelefoniga pildistama, mis aitas uuesti sisendada fotodes peituvat elurõõmu, mida olin tundnud siis, kui kunagi pildistamisega alustasin.”

Kunstnik jäädvustab inimesi oma igapäevaste asjaajamiste ja käikude ajal. Portreed on enamasti tehtud inimestest, kes teostavad end oma töö kaudu. Pildid on rangelt mustvalged ja kui lähim perering välja arvata, siis esinevad kõik figuurid tema töödes vaid ühel korral. Inspiratsiooni on ta enda sõnutsi fotodeks ammutanud August Sanderi, Anton Corbijni ja Richard Adeont’i loomingust.

Bálint kõneleb oma fotode valmimise kohta järgmist: “Üllatus, üllatus, aga kümnest seitse on nõus, et neid jäädvustan. Kui mulle jääb punase tule taga, poes või kasvõi metroos silma mõni huvitav isik või meenub mulle kellapatarei vahetamisel, et mul on kollektsioonist veel puudu kellassepp, pöördun lihtsalt tema poole ja teen selgeks, kes ma olen ja mida tahan. Loomulikult võtan ma välja ka oma telefoni ning näitan varem tehtud pilte. Enamik inimestel on selleks paar minutit aega.”

 Bálint Pörneczi on sündinud 1978. a Budapestis. Hetkel elab ta Prantsusmaal Rodezes ja teenib elatist vabakutselise fotograafina. Fotograafiahuvi on ta pärinud oma isalt, Alžeerias veedetud lapsepõlve ajast, mis viis edasi fotoreporteri karjäärini.

2015. a võitis ta oma fotoseeriaga “Figuurid” Pariisi fotonäituse auhinna “Photo press zoom” (“Salon de la Photo 2015”).

Näitust aitas Viljandisse tuua Liszti Instituut – Ungari Kultuuri Keskus.

Näitus on avatud 30. märtsini.