Foto: Jaan Männik

Top 5, kuhu Viljandis minna

Majutus / Toit ja jook / Aktiivne puhkus / Kultuurikava

1. Viljandi pärimusmuusika festival 

Juba 31. korda Viljandis toimuv suursündmus pärimusmuusika austajatele üle maailma. Iga aasta juulis Viljandi lossimägedes ja südalinnas peetav pärimuspidu Viljandi folk toob igal aastal kokku ligi 30 000 külastajat, et ühe nädalavahetuse vältel nautida maailma kauneima väikelinna atmosfääri ja vaid väga head muusikat.

Viljandi Pärimusmuusika Festival. Foto: Silver Tõnisson
Viljandi Pärimusmuusika Festival. Foto: Silver Tõnisson
Lossimäed. Foto: Kristjan Lust
Lossimäed. Foto: Kristjan Lust

2. Viljandi ordulinnuse varemed ja rippsild

1224. aastal hakkas sakslaste Mõõgavendade Ordu rajama võimast kivilinnust, millest kujunes aja jooksul piirkonnas mõjuka komtuuri residents. Kompleksi juurde kuuluv loss oli suurim kogu Vana-Liivimaal. Sajandite jooksul toimunud sõdades jäid linnusest järele vaid varemed. Tänapäeval on linnuse territooriumil park ja seal korraldatakse hulgaliselt kultuurisündmusi. Lossimägedes asub ka 1995. aastal rekonstrueeritud rippsild. 

3. Vabaduse väljak ja Viljandimaa vabadussõjas langenute mälestussammas

Viljandi kesklinna südames asuv Vabaduse väljak loodi Viljandi mõisa viljapuuaia asemele 1920. aastate paiku ja kujundati esindusväljakuks kümnendi teisel poolel. Vabaduse väljak renoveeriti 2021. aastal. 2023. aasta juunikuus avati väljakul Vabadussõjas langenute mälestussammas. Sammas taastati samasugusel kujul, nagu see loodi 1926. aastal.

.


Viljandimaa vabadussõjas langenute mälestussammas. Foto: Kristjan Kivistik
Viljandimaa vabadussõjas langenute mälestussammas. Foto: Kristjan Kivistik
Kassisaba tänav. Foto: Siim Verner Teder
Kassisaba tänav. Foto: Siim Verner Teder

4. Kassisaba tänav ja tamm kiigega

Viljandi vanalinn on täis salaradu, mida kohalikud teavad hästi, kuid mis võivad külalisele märkamatuks jääda. Üks selliseid on Kassisaba tänav, mis 2016. aastal kohalike inimeste algatusel unustusenhõlmast üles äratati. Tänav ühendab Viljandi olulisi vaatamisväärsusi, Trepimäge ja Pikka tänavat, mille ääres asub ka tamm koos kiigega. Tamm pakub varju ja aitab hetkeks aja maha võtta igaühel, kes tema alla kiikuma satub.

5. Trepimägi ja Viljandi villad
Viljandi trepimägi rajati 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses. Trepp on viiejärguline ja sellel on 158 astet. Trepimäe äärde jäävad kunagiste linna kaupmeeste ja rikkamate linnakodanike kaunid elamud. Arhitektuurilooliselt väljendavad villad ajastu ehituskunstilisi suundumusi ja tollaseid väikelinna kõrgklassi ideaale. Villade omanikud olid peamiselt kohalikud saksa soost töösturid ja suurkaupmehed.

Trepimägi Viljandis. Foto: Siim Verner Teder
Trepimägi Viljandis. Foto: Siim Verner Teder

Tähtsündmused aastal 2024:

Tantsunädal 25.-29. aprill 2024

Suurjooks ümber Viljandi järve 1. mai igal aastal

Hansapäevad 07. – 09. juuni 2024

Suure-Jaani muusikafestival 17. – 23. juuni 2024

Viljandi suveooper 26. juuni 2024

Viljandi pärimusmuusika festival 25. – 28. juuli 2024

Urissaare Kantri 16.-17. august 2024

Mulgi Nädal 10.-15. oktoober 2024

Kitarrifestival 09. – 13. oktoober 2024

Vaata kogu meie KULTUURIKAVA

Loodus ja matkamine

Soomaa rahvuspargi ala katab enam kui 500 km² ja see sisaldab nii metsi, soid, rabasid, jõgesid ja järvi. See on üks Eesti suurimaid loodusparke, mida tasub külastada igal aastaajal. Parim viis Soomaaga tutvumiseks on siia ise kohale tulla!

Eesti suurim siseveekogu Võrtsjärv on selle ümber elava rahva jaoks mere mõõtu. Võrtsjärve pindala on suurem, kui kõigil teistel Eesti järvedel kokku. Järve ümber on ajalooliselt välja kujunenud rannakultuur, mis viimastel aastatel hoogsalt inimeste teadvusesse tagasi on jõudmas.

Kalurikülade ja taludega ääristatud järvele saab ka ise koos kohalikega kalale suunduda ja hiljem saagist maitsvaid sööke valmistada. Järvel toimuvad ka purjetamiskoolitused, mis on hea võimalus selle alaga esimese tutvuse tegemiseks. Võrtsjärve kalurite saak on kõrgelt hinnatud kohalike kokkade seas. Nii võib leida kohalikku kala nii järveäärsetes restoranides ja kalakohvikutes kui ka Viljandi lokaalides.

Viljandi järve matkarada

Ümber Viljandi järve kulgeb 12-kilomeetrine matkarada, mis juhatab vastaskaldal asuva vaateplatsini, millelt on näha kaunis ja omapärane linnasiluett. Suvekuudel tegutseb järve rannas paadilaenutus.

Parimad matkarajad piirkonnas

Toiduelamused

Võime uhkusega öelda, et Viljandis ja Viljandimaal leidub midagi igale maitsele. On ju siit piirkonnast pärit Mulgi puder kõigile teada. Kuid lisaks traditsioonidele on siin ka uusi maitseid talutoidust peente restoranideni. Näiteks Viljandi maakonna esimene Michelini soovitusega restoran Fellin.

Rahvusvahelise restoranijuhi White Guide 2023 aasta valikusse kuulub siit piirkonnast viis toidukohta:

Kohvik Fellin – Fellin on Viljandi vanalinna südames asuv kohvik, mis võlub oma koduse lihtsuse ja meeliülendavalt piduliku atmosfääriga. 2023 aastal pälvis juba teist korda kohvik MICHELINI Bib Gourmand auhinna.

Kohvik Fellin. Foto:  Kristjan Kivistik.
Kohvik Fellin. Foto: Kristjan Kivistik.

KoduKOHVIK. Foto: Kristjan Kivistik
KoduKOHVIK. Foto: Kristjan Kivistik

Kodukohvik Viljandis – See on koht, kus iga toidukord on nauditav ja meeldejääv. Õdusa õhustiku loovad lõõgastav muusika, taimede rohelus, industriaalne suund sisekujunduses ning läbimõeldult paigutatud disaintooted.

Võrtsu Sahver – KALURI OMA RESTORAN. Tere tulemast nautima Võrtsjärve kala ja kohalikke hõrgutisi!

Kalakohvik Võrtsu Sahver. Foto:  Kristjan Kivistik
Kalakohvik Võrtsu Sahver. Foto: Kristjan Kivistik

Restoran Ormisson. Foto: Silver Tõnisson
Restoran Ormisson. Foto: Silver Tõnisson

Restoran Ormisson – Park Hotell Viljandi stiilne ja valgusküllane restoran Ormisson pakub maitsenaudinguid hoolikalt valitud kvaliteetsest toorainest.

Villa Maria – Viljandi restoran ja kokteilibaar Villa Maria on hedonistlik pärl imeliste Lossimägede veerel. 

Villa Maria. Foto: Kristjan Kivistik.
Villa Maria. Foto: Kristjan Kivistik.