CRAFT CAMP toob nädalaks Viljandisse 60 käsitööhuvilist üle maailma. Foto: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

Viljandist saab terveks nädalaks üleilmne käsitöösõprade meka

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava eestvedamisel toimub Viljandis 10. – 16. juulini rahvusvaheline käsitöö suvekool CRAFT CAMP. Seitsmendat korda toimuval sündmusel saavad pea 60 huvilist üle maailma sukelduda Eesti traditsioonilise käsitöö sügavatesse soppidesse.

CRAFT CAMP toob nädalaks Viljandisse 60 käsitööhuvilist üle maailma. Foto: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia
CRAFT CAMP toob nädalaks Viljandisse 60 käsitööhuvilist üle maailma. Foto: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

Alates 2014. aastast toimuva laagri eesmärk on tutvustada välismaalastele Eesti traditsioonilisi käsitöötehnikaid ja nende kasutusvõimalusi tänapäeval. Suvekool toimub traditsiooniliselt juuli teisel nädalal ning õppetöö on inglise keeles. Laagris osalejate hulgas on palju pikaajalisi külastajaid, kes on suvekooli korduvalt väisanud. 

Suvekooli peakorraldaja Marit Külv on rõõmus, et pärast kaheaastast pandeemiapausi saab Craft Camp jälle toimuma. “Meie pikaajalised sõbrad ja toetajad on kannatamatult oodanud terve selle aja Viljandisse naasmist,” selgitab ta heatujuliselt. Kui varasemalt on huvilisi olnud nii Austraaliast kui Uus-Meremaalt, siis sel aastal on osalejate hulgas rohkem eurooplasi. Siiski on kohal ka üks Jaapani ja kümme USA kodanikku. Kõige suurema hulgaga on seekord esindatud Rootsi – sealt on tulemas kokku 16 käsitööhuvilist.

Suvekooli rikkalik õpitubade programm pannakse kokku eelmiste aastate kogemuse põhjal arvestades ka osalejate erisoove. Sel aastal on valikus kokku 25 eriilmelist õpituba. Läbiproovitud teemade kõrval on uuteks tulijateks Eesti rahvustoidud, Hiiumaa heegelpitsid, Seto kastpistetikand, Muhu pätid, Tõstamaa roosimine ja kivilõige.

Õpetajateks on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud, vilistlased, üliõpilased ja teised tunnustatud käsitöömeistrid üle Eesti. Lisaks töötubadele on osalejatel võimalus ühel päeval külastada mõnda Eestimaa erinäolist kultuuripiirkonda. Läbi aastate on populaarsed sihtkohad olnud Seto- ja Mulgimaa. Esmakordselt toimub reis Järvamaale, kus külastatakse käsitööliste seas menukat Saara Kirjastust Türil, Kirna mõisa, Esna galeriid ja Wile alpakatalu.

Suvekool on osa UNESCO Pärandilinn Viljandi programmist. Laagri toimumist toetab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Nordplus kõrgharidusprogramm.

Vaata lisaks: https://viljandi.ut.ee/en/craftcamp