Mäed ja kullerkupud 2015. Meelis Luks

Viljandi Linnagaleriis saab näha Meelis Luksi näitust “Vaimu jõud”

3. aprillist alates saab Viljandi Linnagaleriis nautida varvaskunstnik Meelis Luksi (Mella) näitust “Vaimu jõud”.

Meelis Luks on kunstnik, kes maalib oma töid pintsel varba vahel. Reesuskonflikti tagajärjel peale sündi sai tema liikumiskeskus ajus kannatada. Selle tõttu ei saa ta ise rääkida ja teiste toetuseta kõndida ning vajab igakülgset kõrvalabi. Kuid see kõik ei takista Meelist elamast, töötamast ja elust rõõmu tundmast.  

Kuntsnik Meelis Luks. Pilt: erakogu
Kuntsnik Meelis Luks. Pilt: erakogu

Näitusel olevad taiesed on kunstniku sõnul üsna viimase aja kunst. Siiski on mõned teosed ka varasemast ajast. Meelis Luks tõdeb, et kuigi viimased neli aastat on loometöö veidi soiku jäänud, siis loodab ta end peagi taas tihedamini lõuendi juurest leida. Mellale meeldib maalida loodust, vett, merd. Maalimiseks kasutab ta  põhiliselt õlivärve. Ühe pildi valmismaalimine võib kesta mõnest nädalast kuni mõne aastani.  

Maalimisega hakkas Meelis Luks tõsisemalt tegelema 90-ndate aastate alguses. Siis oli see oma lõbuks, kuna üksi kodus olles oli  igav. Heade sõprade abil õnnestus tal 1993. aastal saada ülemaailmse Suu ja Jalaga Maalivate Kunstnike Ühingu liikmeks. Kõik oma valmis maalitud taiesed on ta  kohustatud saatma Šveitsi. Parimatest maalidest valitakse sobivad välja postkaartide, kalendrite trükkimiseks ja näitamiseks rahvusvahelistel näitustel.  

Näituseid on tal olnud nende aastate jooksul väga palju. Nii Eestis kui ka mujal. Palju väljapanekuid on olnud näiteks Läti vabariigis. Meelise arvestuse järgi peaks antud näitus olema järjekorras juba 76. 

Meelis ei pea end invaliidiks ega sandiks: ”Olen inimene, kes on kohanenud oma puudega. Pole ju vahet, kas ma saan kõndida või mitte, tähtis on, et ma olen võimeline mõtlema. Mul on kõik olemas, et olla kasulik teistele inimestele.” Peale maalimise tegeleb ja töötab ta ka arvutiga. Hetkel töötab ta ühes finantsasutuses spetsialisti ametikohal.

Meelis Luksi moto on: “Elu on elamiseks, mitte virisemiseks!”

Rohkem infot tema elu ja tegemiste kohta leiab veebilehelt www.mella.ee.

Näitus on Linnagaleriis avatud 1. maini.