Saunarahu manifest.

Üldrahvalikul saunapäeval 10. juunil 2023 kuulutatakse välja üldine saunarahu

Soomes on peetud riiklikku saunapäeva aastast 1986 juuni teisel laupäeval. Päeva tähistatakse saunarahu väljakuulutamisega.

Saunarahu manifest.
Saunarahu manifest.

Rahvusvaheline Saunaassotsiatsioon, ISA üheks eesmärgiks on muuta saunapäev ka rahvusvaheliseks.

Eestis on aasta 2023 kuulutatud sauna-aastaks. Sestap kutsuvadki Eesti Maaturismi Ühing ja Soome Instituut kõiki eestlasi tähistama 10. juunit saunapäevana ja osalema saunarahu väljakuulutamisel.

„Kutsume kõiki juunikuu teisel laupäeval saunatama, olgu omas saunas, saunateenuse pakkuja juures või avalikus saunas. Saunapäeval kaasalöömine on lihtne, eeldab vaid soovi ja tahet ning lugupidamist saunakultuuri vastu“ ütles Eesti sauna-aastat korraldava Eesti Maaturismi Ühingu tegevjuht Raili Mengel.

Eesti Maaturismi Ühing jagab saunaomanikele ja avalikele saunadele saunarahu manifesti- see on kõigile soovijatele allalaetav www.sauna2023.ee , www.maaturism.ee veebilehtedelt ning Maalehe portaalist www.maaleht.ee/sauna. Manifest on allalaetav eesti, soome, inglise, ukraina ja vene keeles.

Saunarahu on püha ja puutumatu

Saunarahu on aastasadu peetud vana linnaõiguse pühaks ja puutumatuks osaks. Soomes hakkas Rahvusvaheline Suitsusaunade Selts saunarahu välja kuulutama alates 1995. aasta saunapäevast. Inspiratsiooni saadi keskajal Rootsis kehtinud rahuseadustest. Nüüdseks on saunarahu manifest tõlgitud 20 keelde.

„Saunarahu väljakuulutamine on lihtne: lähme sauna, võtame välja soovitud keeles teksti ja loeme seda ette avalikku sauna tulnutele või omaette oma saunas. Võib korraldada ka piduliku sündmuse, nagu on olnud viimastel aastatel kombeks Soomes. Igaüks omal moel,“ ütles Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.

Saunapäeva tähistatakse ka Põhja- ja Baltimaades, isegi Jaapanis. Mõned riigid tähistavad seda juuni esimesel laupäeval, mõned muul ajal. Rahvusvaheline Saunaassotsiatsioon ISA soov on kinnistada ülemaailmseks saunapäevaks just juuni teine laupäev.

Saunapäevast pole Soomes veel ametlikku lipupäeva saanud, aga saunasõprade mastides lipud igal juhul lehvivad. Soome muuseumiagentuuri hinnangul käib ligi 90 protsenti soomlastest igal nädalal saunas. Teisisõnu võib oodata miljoneid leiliviskeid ka tänavusel saunapäeval.

Kas teadsite, et Võrumaa suitsusaunatraditsioon on UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas 2014. aastast ja Soome saunatraditsioon 2020. aastast.