Metsavend. Foto: Annika Vihmann

Ugala teatris jõuab lavale baltikumi viimase metsavenna elusaatus

Ugala teatri suures saalis esietendub sel laupäeval, 27. aprillil Läti noorema põlvkonna draamakirjaniku Jānis Balodise tragikoomiline näidend “Metsavend”, mis põhineb baltikumi viimase metsavenna Jānis Pīnupsi elusündmustel. “Metsavenna” toob lavale Tanel Jonas, lavastuse kunstnik on Kristjan Suits.

1944. aastal kistakse Jānis Nõukogude vägede poolt sõtta. Maha jäävad kodu, õde ja vend. Tahtmata sõjahullust kaasa teha, põgeneb Jānis armeest ja temast saab metsavend. Peidust välja tuleb ta viiskümmend üks aastat hiljem. Tema lugu kuuleb juhuslikult keskealine loomingulises kriisis vaevlev lavastaja. Ta tahab aru saada, mis oli selle hulluse taga ja otsustab mehe saatuse lavale tuua. Niimoodi saab temagi peategelase kõrval lavateose osaks.

Lavastaja Tanel Jonase sõnul on “Metsavend” lugu, kuidas inimene sulgeb ennast kuhugi ega julge hirmu tõttu enam välja tulla. Samas otsib lavastus vastust küsimusele, keda saab pidada kangelaseks. “Me otsime elus kangelasi, kes on teinud suuri ja võimsaid tegusid ja on sellega teistele eeskujuks. Aga äkki me peaksime selle kõrval otsima edulugusid ka inimestest, kelle kangelasteoks on otsus mitte minna ümbritseva hullusega kaasa. Me ei mõtle, et ka loobumine ja kõrvale astumine võib olla omal moel kangelastegu.“ räägib Jonas.

“Metsavenda” on edukalt lavastatud nii Lätis kui Leedus, Eestis jõuab näidend Ugala teatri laval publiku ette esimest korda.

Metsavend. Foto: Annika Vihmann
Metsavend. Foto: Annika Vihmann

Metsavend
Esietendus 27. aprillil Ugala teatri suures saalis
 
Lavastaja Tanel Jonas
Kunstnik Kristjan Suits
Helilooja ja helikujundaja Veiko Tubin
Valguskujundaja Sander Aleks Paavo
Osades Jass Kalev Mäe, Oskar Punga, Vallo Kirs, Aarne Soro, Tarvo Vridolin, Terje Pennie, Maarja Mõts ja Vilma Luik