Visuaalkunstifestival "Viljandi Tuled". Foto autor: Maari Soekov

Sel nädalavahetusel toimub Viljandis visuaalkunstifestival “Viljandi Tuled”

Visuaalkunstifestival “Viljandi Tuled” toob 10.-12. veebruarini Viljandisse väliinstallatsioonid, kino, tänavanäituse, performance´i, luulelüürika tunnelis, “Drink&Draw” üritustesarja ning loomulikult rikastavad festivali õhtused sündmused live-muusika ning DJ-de saatel.

Visuaalkunstifestival "Viljandi Tuled". Foto autor: Maari Soekov
Visuaalkunstifestival “Viljandi Tuled”. Foto autor: Maari Soekov

Festivali suurimaks vaatamisväärsuseks saab mastaapne väliinstallatsioon, mille loob Valuoja orgu valguskunstnik Martin Makarevitš. Installatsiooni loomisel teeb Makarevitš koostööd muusik Argo Valsiga, kes loob installatsioonile helikujunduse. Installatsioon jääb kõigile linlastele ning linna sattunutele vaatamiseks üles kuni 12. veebruarini. 

Viljandi kohalik kunstnike duo Rene Liivamägi ja Lauri Lüdimois loovad festivali ajaks installatsiooni Tartu tänav 7 sisehoovi. Viljandi Kunstikool on pop-up eksponaatide loomise võtnud ette erinevates paikades Viljandis, enamasti leiab kunstikoolis käivate noorte töid installatsioonide ning “Viljandi Tulede” sündmuste raadiusest, lisaks loovad õpilased koos õpetajatega Lossi tn 31 vaateakendele näituse.  Arkaadia aeda võib juba praegu jalutama minna, sest eile, 6. veebruaril, avas seal oma valgusmaalingute portreefotonäituse Kerttu Kruusla. 

Programmi jagub tegevusi veelgi: luulelüürika eest vastutab sel aastal näitleja ja lavastaja Adeele Jaago, kes avab omaenda kirjutisi Viiratsisse viivas jalakäijate tunnelis, performance’i loob tantsu- ja etenduskunsti seltskond Lemoot kompanii ehk õed Johhanna Anett ja Helle Mari Toomel ning Katrin Kubber, kahasse kohaliku Kogukonnakinoga näidatakse välikinos õudusfilmi “Vampyr” (1932). Õhtustel pidudel astuvad üles eesti räpimaastikul üheks äratuntavaimaks ning omanäoliseimaks grupeeringuks peetav 5LOOPS ning eksperimentaalne helidisainer Rando Arand, kes seikleb breakbeat’i, future jazz’i ja elektroonika piirimail.

“Sel aastal soovime just kohalikele lähemale jõuda ning pakkuda rõõmu ja festivalist osasaamist ka neile, kes varasemalt meie sündmustele jõudnud ei ole. Seetõttu oleme astunud hoonetest välja ning loonud installatsioonid, aga ka tänavanäituse ja kinoseansi kõigile avatud väliruumi,“ räägib festivali eestvedaja Kaisa Ailt ning lisab, et tänavuse festivaliga soovivad korraldajad avada linnaruumi kasutamise võimalusi ka külmal ja lumerohkel ajal aastas, et näidata seeläbi Viljandi võlusid väljaspool turismihooaega. 

Alates 2020. aastast aina suuremate kunstiliste ambitsioonide suunas liikuv “Viljandi Tuled” on platvorm, milles kohtuvad arhitektuur, kunst, muusika, multimeedia ja valgus. Festivali eestvedajate hulgas on Viljandiga tihedalt seotud kunstnikud ning kultuurikorraldajad. Jaanuarist 1. aprillini kestab festivali “Viljandi tuled” poolt välja kuulutatud open call, et leida 2024. aasta veebruaris toimuvale festivalile üks mastaapne ning kuni kolm väiksemat installatsiooni. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kuuluv festival ootab järgmise aasta sündmust loominguga rikastama kunstnikke ja rühmitusi kõikjalt maailmast.

Lisainfo ja täpne kava: viljandituled.ee