Lavastaja Margaret Sarv. Foto: Erakogu

Näitekirjanduse mentorprogrammi raames tuleb Ugalas ettelugemisele Piret Saul-Gorodilovi “Kõnelevad kivid”

Näitekirjanduse mentorprogrammi raames tuleb Ugalas ettelugemisele Piret Saul-Gorodilovi “Kõnelevad kivid”

Laupäeval, 25. märtsil tuleb Ugalas näitekirjanduse arendamise mentorprogrammi raames avalikule ettelugemisele Piret Saul-Gorodilovi näidend “Kõnelevad kivid”. Lugemine toimub teatrikohvikus, on huvilistele tasuta ja algab kell 11.

Lavastaja Margaret Sarv. Foto: Erakogu
Lavastaja Margaret Sarv. Foto: Erakogu

Veel jagavad paar memmekest ühiskööki. Veel usutakse iganenud tõdemustesse. Ja veel on neid, kes peavad hakkama saama vanema ja noorema põlvkonna vahel. Vanad ei tea midagi geenidest ega kloonidest, aga usuvad kindlalt, et lapsed on oma vanemate nägu ja tegu. Kumb siis on määrav – geenid või keskkond? Tagatipuks tuleb päevavalgele aastakümnetetagune saladus, mis pöörab kõik pea peale, aga annab ka selgust.

Piret Saul-Gorodilov on eesti kirjanik. Ta on tuntud peamiselt näitekirjanikuna, kuid on kirjutanud lühiproosat, teatriarvustusi ja teinud koostööd telestsenaristidega. 2015. aastal võitis ta Eesti Teatriagentuuri poolt korraldatud näidendivõistlusel I. koha näidendiga „Tark mees taskus” ja hiljuti ilmus sama näidendi põhjal autori esikromaan „Kaadrivälised”.  

Ugalas ettelugemise mentor on Liis Aedmaa, lavastaja / lugemise juhendaja Margaret Sarv, loevad Luule Komissarov, Terje Pennie, Garmen Tabor, Tanel Ingi, Vallo Kirs ja Alden Kirss.

Näitekirjanduse arendamise mentorprogramm on pilootprojekt, mis loob silla kirjutavate autorite ja teatrite vahele eesmärgiga arendada autorite oskust kirjutada teatrile. Seda tehakse näidendivõistlusele saadetud tekstidele toetudes, mis nende erilist vormi või ideed arvesse võttes võiksid leida tee ka Eesti teatri lavale. Autorit toetatakse programmi jooksul näitlejate ja lavastajate professionaalse tagasisidega ning vajadusel kaasatakse teema-eksperte.

Mentorprogrammis osalevad lisaks Ugala teatrile:

-> Eesti Draamateater ja Tartu Uus Teater: Heneliis Notton “Emesis“, mentor Mehis Pihla, lavastaja Elise Metsanurk. Ettelugemine toimus 9. septembril Tartus festivalil Draama 2022.
-> Eesti Noorsooteater: Marian Vridolin “Enda saar”, mentor Siret Campbell, lavastaja Mirko Rajas. Ettelugemine toimus 9. septembril Tartus festivalil Draama 2022.
-> VAT Teater: Eva Soekõrv “Kriimustatud südamed”, mentor Mihkel Seeder, lavastaja Aare Toikka. Ettelugemine toimus 18. novembril Vaba Lava väikeses saalis.
-> Eesti Draamateater: Martin Nõmm “kaunis / kummaline“, mentor Martin Algus. Ettelugemine toimus 28. novembril Eesti Draamateatri Maalisaalis.
-> Rakvere Teater: Maksimilian Rootsmäe “Ma sündisin koos päikesega”, mentor ja lavastaja Urmas Lennuk. Ettelugemine toimus 29. novembril Rakvere Teatri kohvikus.
-> Theatrum: Vootele Ruusmaa “… sjoo linna uulitsate tuska …”, mentor Andri Luup, lavastaja Ott Aardam, ekspert Õnne Kepp. Ettelugemine toimus 9. detsembril Theatrumis.

Mentorprogrammi toimumist rahastavad Eesti Kultuurkapitali näitekunsti ja kirjanduse sihtkapitalid.