Marita Liivaku näitus Viljandi Linnagaleriis.

Marita Liivaku näitus kurikuulsast Lasnamäest rändab Viljandisse

5. oktoobril toob Marita Liivak Tallinnas tähelepanu pälvinud näituse “Alguste ja lõppude Lasnamäe” Viljandisse. Näitus avatakse Viljandi Linnagaleriis kell 18:00 vestlusõhtu saatel, mida viib läbi Viljandi Kunstikooli direktor ja endine Linnagalerii kuraator Laineli Parrest. Kõneainest annavad näitusel käsitletavad teemad – kunstniku teekond, vaimne tervis ning linnaruumi kogemine läbi lapse silmade.

Marita Liivaku näitus Viljandi Linnagaleriis.
Marita Liivaku näitus Viljandi Linnagaleriis.

Liivaku „Alguste ja lõppude Lasnamäe“ viib vaataja rännakule läbi maalide ja sügavalt isiklike lugude kurikuulsasse ja vastuolulisse linnaossa, kus nostalgia põimub reaalsusega. Näiteks kujutab ekspositsiooni üks ikoonilisemaid teoseid Adidase dressides poisikesi, kes mängivad trips-traps-trulli otse asfaldil legendaarse Kotka kaupluse ees, mida peeti omal ajal esimeseks supermarketiks Nõukogude Liidus ja mis tegutseb tänaseni.

Viljandi Linnagalerii kuraatori Helen Piiri sõnul on Marita Liivaku kunst teda paelunud aastaid ja galeristina on tal tohutult hea meel, et on saabunud võimalus jagada isiklikku vaimustust kunstniku teostest ka Viljandi kunstihuvilise publikuga. “Köitnud on tema julge värvide kasutus, selgelt eristuv kunstniku käekiri ja julgus jagada isiklikke läbielamisi läbi kunsti. Tallinn ja Lasnamäe on mulle küll täiesti võõrad territooriumid kuid Marita Liivaku teosed seerias “Alguste ja lõppude Lasnamäe” suudavad sellest hoolimata tekitada põnevaid emotsioone,” ütles Piir.

Näitusel võib leida Liivakule omamoodi oluliseks saanud maale Lasnamäe vaadetest ning ta loodab, et see pakub vaatajale pisut huumorit, palju silmailu ja südamlikke tundeid.

“Jalutasin ühel hilissuvisel päeval mööda Lasnamäge, kui mu süda läks nostalgiast soojaks ja ma hakkasin lapsepõlve kergust meenutama. Mõne jaoks on Lasnamäe hirmus koht, kus küsitakse sigaretti ja antakse peksa, aga minu jaoks on see koht, kus asub mu kool, elasid mu parimad sõbrad, kogesin esimest armastust ja mu vanavanemad elavad siiani,” rääkis kunstnik.

“Kuid Lasnamäe tuntus on osaliselt tõsi, nii et näitus sündis ideest kõrvutada värvikad lapsepõlvemälestused ümbritseva reaalsusega. Lasnamäe jääb mulle alatiseks koduks, kuid olen näinud rohkem kui ühte verelompi ja teinud mitmeid sprindirekordeid nurga taga varitsevate ootamatute üllatuste eest,” nentis ta.

Marita Liivak on õppinud maalikunsti nii Kõrgemas Kunstikoolis Pallas Tartus kui Kaunite Kunstide Akadeemias Kataanias, Itaalias (BA). Tema intuitiivne loomeprotsess seguneb meisterliku tehnikaga. Vahendades oma elukogemust kunsti kaudu arendab ta motiive, mis ületavad mugavuspiire, kasutades selleks elavaid värve, suureformaadilisi lõuendeid ja sensuaalseid figuure. Teemad varieeruvad alates vaimsest tervisest ja seksuaalsusest kuni argielu koomika, kohmetuse ja siiraste hetkedeni. Olles inspireeritud peamiselt tema enda elust ja emotsioonidest, on Liivaku looming küll autobiograafiline, kuid jääb samas avatuks erinevatele tõlgendustele. Pärast avalikuks saamist alustab iga teos oma enda elu, mis seisab autorist eraldi.

Näitus jääb Viljandi Linnagaleriis avatuks 30. novembrini ning on külastajatele avatud E-R kell 10-19, sissepääs tasuta.