Viljandi kogukonnakino kava. Pilt: Facebook

Kogukonnakino eriprogramm toob Viljandisse tuntud Eesti näitlejate esimesed kinokohtingud

Retrospektiivi “Ürginstinkt” avas 5. aprillil kell 19.00 Henessi Schmidt. Eriprogrammi raames toovad aprilli- ja maikuu kolmapäevadel tuntud Eesti näitlejad vaatajate ette filme, mida nad oma esimesel kohtingul vaatamas käisid. Programmi kureerib näitleja Tambet Tuisk.

Henessi Schmidti kinokohtingu meenutuseks oli tšiili/prantsuse kultusautori Alejandro Jodorowsky teos “Lõputu poeesia”. “Olin Kuressaare linnateatris tegemas oma päris esimest lavastust. Veetsin palju aega väikestes kohvikutes, linnuse ümber jalutades ja väikelinna suve nautides. Kuursaalis hakati ühel hetkel korraldama välikino – seal avastasin enda jaoks Jodorowsky ja armusin tema erilisse loo jutustamisviisi, sümbolitesse ja sügavasse pildikeelde,” kirjeldas Henessi Schmidt suhet valitud filmi ja selle legendaarse režissööriga.

Viljandi kogukonnakino kava. Pilt: Facebook
Viljandi kogukonnakino kava. Pilt: Facebook

Sel kolmapäeval Kogukonnakinos toimuval seansil on kohal armastatud näitleja Tambet Tuisk ja valmis publikuga kohtuma, et meenutada oma esimest kinokohtingut. 12. aprillil linastub kuraatori Tambet Tuisu enda valik, 1992. aasta kultustriller “Ürginstinkt”. “Käies kinos näen ma ikka ja jälle äraseletatud nägudega paare. Nende olekust on kohe aru saada – nad on kohtamas ja suhe on päris algusjärgus. Tore, et see kinos kohtamine pole aegade jooksul kuhugi kadunud. Ka mina toimisin 1992. aastal täpselt samuti – kutsusin kutsusin tüdruku, kellesse olin armunud, kinno deidile. Sel kolmapäeval  12.04  kell 19.00 vaatame Viljandi kogukonnakinos seda sama filmi “Basic Instinct” ja ma räägin, mis sellest kohtingust sai,” rääkis Tambet Tuisk eesolevast kolmapäevast.

Edaspidi on oodata Marta Vaariku valitud filmi, aga ka ühte suurt üllatust, mille kohta täpsem info on praegu veel kiivalt hoitud.

Kogukonnakino on oma nelja tegevusaasta jooksul avastatud ka väljaspool Viljandit, tuues endaga kaasa positiivse nähtuse, kus aina rohkem on võimalikuks saanud kohtumised filmitegijate, näitlejate ja teiste osalistega. Märtsikuus toimusid kohtumised selliste filmide tegijatega nagu “TrailBaltic. Väljasõit rohelisse”, “Vetelkõndija” ja “Savusanna sõsarad”. Eriprogramm “Ürginstinkt” keskendub inimeste vahelistele suhetele, soojadele, ehk isegi kuumadele tunnetele ja armastuse tärkamisele, seega on kohtumine ja kohapealne kontakt inimestega ülioluline osa seansist.

“Kes meist poleks käinud kinos kohtingul? Kino on sõprus ja sellised elulised programmid sobivad eriti hästi Kogukonnakinno, kus nelja tegevusaasta jooksul on väärtkino külastajad üksteisega sina- ja teresõpradeks saanud, kui nad seda varasemalt ei olnud,” kommenteerib Kogukonnakino eestvedaja Heldi Ruiso. “Eriprogrammi “Ürginstinkt” pealkiri on kantud elust ja filmimaailmast endast. Tuld sai see tuntud näitleja ja filmimaailma austaja Tambet Tuisu enda kinodeidil nähtud filmist, mille inglisekeelne pealkiri ongi “Basic Instinct”. Teame kõik ütlusi “elu nagu filmis” või “elu on nagu teater, film” ning vastupidi. Uus eriprogramm toobki Kogukonnakino filmilinale kevade tärkamise ajal meie elude romantilise poole.”

Nelja tegutsemisaasta jooksul on Kogukonnakinos olnud kokku kuus temaatilisti filmiprogrammi: Tristan Priimägi pani kokku retrospektiivi Aki Kaurismäkist, kelle Viljandi publik hääletas oma lemmikrežissööriks. Möödunud aastal alustas Priimägi ka üle maailma tuntud näitlejate esimeste filmirollide eriprogrammi, mille teine osa on tulemas ka sel aastal. Esimesel tegevusaastal toimus Viljanditeemaline retrospektiiv ja maailma filmiklassika eriprogramm, mis koostati Kogukonnakino publiku soovitustest. Koostöö Viljandi Kultuuriakadeemia ja Loov Viljandiga, toodi kinokülastajateni teemad nagu: jätkusuutlik elustiil, tantsukultuur ja linnaruum. Teemafilme on näidatud ka PÖFFi paremikust läbi aastate.

Kogukonnakino on Viljandi filmihuviliste poolt algatatud ettevõtmine, mis toob vaatajateni väärtfilme ning kinoklassikat kogu maailmast.

Kogukonnakino Facebookis: https://www.facebook.com/groups/kogukonnakino