Jaanika Bahval

Jaanika Bahvali näitus “Savigalaktikad” Viljandi Sakala Keskuses

11. jaanuaril kell 18.00 avatakse Sakala Keskuses savimaalide näitus “Savigalaktikad” mille autoriks on Jaanika Bahval.

Jaanika Bahvali näitus "Savigalaktikad" Viljandi Sakala Keskuses
Jaanika Bahvali näitus “Savigalaktikad” Viljandi Sakala Keskuses

Jaanika Bahvali sõnul nägid inimesed tema loodud teostes tihti pilvi, kosmost või galaktikaid. See tagasiside vaatlejatelt inspireeris teda looma midagi konkreetsemat ja sündis näitus “Savigalaktikad”.

Savimaalid on savi valamise kunst, kus erinevad savid ja pigmendid reageerivad ning segunevad omavahel, luues abstraktse väljenduse. Savil on salvestavad omadused. Seetõttu püüab Jaanika kõiki oma maale luua heas tundes ja kohal olemises. Savi on tema jaoks hingav elusolend, kellega peab oskama läbi saada. Kui savi usaldab sind, siis ta muutub su käes vormitavaks, taltsaks, teeb koostööd ja lubab ennast esitleda. Kunstniku sõnul võttis ikka omajagu aega, et saavutada saviga selline suhe, et ta lubaks end ka valada.

Jaanika Bahval
Jaanika Bahval

Savi kutsutakse ka maa nahaks, sest kõik mis läheb savist läbi, muutub uueks ja puhtaks. On savisi milles arvatakse olevat säilinud algne loomisenergia, puhas informatsioon elu loomisest. Jaanika loodud savimaalid on harmoonilised, huvitava ja kutsuva tekstuuriga. Nad on tasakaalustava ja rahu loova energiaga, kõneldes vaatlejaga õrnalt sosistades.

Jaanika Bahval on vabakutseline kunstnik. Ta elab koos oma armsa abikaasa ja kolme lapsega Põlvamaa metsade ja põldude vahel Kassilaane külas, toredas savimajas. Jaanika on sündinud Ida-Virumaal Jõhvis ja ülesse kasvanud Tudulinnas.

Inimesena on ta “hipi hingega” mässaja kuid samas ka sisemise rahu ja tõe otsija. Maalimisega alustas ta 2018. aasta alguses. Mitu aastat oma stiili läbi erinevate tehnikate otsides jõudis ta lõpuks tagasi savini, millele alguses liiga kiiresti käega lõi. Savimaalide loomiseni jõudis Jaanika, sest ta soovis kunstnikuna leiutada midagi täiesti uut, kasutada materjali ja tehnikat mida varem ei ole sellisel viisil kasutatud.

Näitus on Sakala Keskuses avatud 7. märtsini 2023.

Viljandi Sakala Keskus asub Tallinna 5. Avatud on E-R kell 10.00 – 17.00 või sündmuse toimumise ajal.