HGDF 2022 rahvusvaheline konkurss–näitus "Isikupära/Individuality '22"

HGDF konkurss-näitus “Ennustamatus. Juri Lotman 100” Viljandi Linnagaleriis alates 5. detsembrist

Esmaspäeval, 5. detsembril kell 17.00 avatakse Viljandi Linnagaleriis HGDF 2022 rahvusvaheline konkurss–näitus “Isikupära/Individuality ’22”  Ennustamatus. Juri Lotman 100.

Alates 2005 aastast on toimunud Haapsalus Graafilise Disaini Festival (HGDF) konkurss-näitused (aastast 2007 rahvusvahelisena) üldnimega “Isikupära/Individuality”. Igal aastal on osalejaid palutud esitada oma plakativormis loomingut kindlal teemal. Tänavune teema on pühendatud maailmakuulsa semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase Juri Lotmani 100. sünniaastapäevale.

HGDF 2022 rahvusvaheline konkurss–näitus "Isikupära/Individuality '22"
HGDF 2022 rahvusvaheline konkurss–näitus “Isikupära/Individuality ’22”

Näituse ideeliseks lähtekohaks said Lotmani mõttekillud ennustamatusest: Ennustamatus on seotud plahvatusega, seda nii otseselt kui kaudselt. „Plahvatuslikes olukordades ei toimi võimalikkuse arvutamine, toimib ainult juhus ja tulemus on ennustamatu,“ selgitab Lotman. Tema kirjeldustes on ennustamatus seotud esmalt kultuuriga. Lotman selgitab, et tulevikku on vaja austada. Ja austada just tuleviku ettearvamatust, mille juures ta rõhutab kunsti tähtsust: „Kunst on see õpetaja, kes on meile antud kogu eluks ja mis on just võimeline õpetama meile ka, kuidas ennustamatusega hakkama saada.“ Ning täpsustab: „Kunst on vaba nagu igasugune mõte ja looming. Mis tähendab vaba? Seal, kus on valikuvõimalus, seal on ka vabadus. Ja see valik peab olema ennustamatu selleks, et me saaksime rääkida vabadusest.“

Selles vaimus on ka antud näitusekomplekt otseselt seotud ja osaline UNESCO Lotmani aasta tähistamisega. Nagu võis ennustada ei jäänud see teema puutumata ka Ukraina sündmustest. Näitusekonkursil osales 152 autorit üle ilma ja professionaalidest rahvusvaheline žürii valis eksponeerimiseks välja 84 teost.

Näitusel osalevad: Alejandro Criollo Hernįndez MEX, Andra Seepter EST, Andrei Kormashov EST, Andrej Hascak SVK, Anna Black UKR, Anna Lukyanova RUS, Anne Aidma EST, Ardo Sägi EST, Artur Kuus EST, Barnabas Wetton DNK, Berta Kisand EST, Brad Tzou TWN, Cristopher Siniväli EST, Dariush Allahyari IRN, Darya Prokharava BLR, Eduardo Davit URG, Ellen Loitmaa EST, Erik Teemägi EST, Erin Wright USA, Eston Kamelang Mauleti IDN, Faldin-family RUS, Gatis Vanags LAT, Gerhard Spilgies DEU, Ibrahim Yilmaz TUR, Ieva Marta LAT, Ivan Kashlakov BGR, Jaanika Luht EST, Janno Preesalu EST, Jarek Bujny POL, Jouri Toreev BLR, Kadri-Maria Mitt EST, Kaia Rähn EST, Karl Ahun EST, Karl Ludenhof EST, Kata Kaldor HUN, Keith Kitz USA, Lajos Nagy HUN, Li Xu CHN, Lii Ranniku EST, Liis Todesk EST, Luis Antonio Rivera Rodriguez MEX, Mait Kroonmann EST, Marcin Grabia POL, Maret Põldre EST, Margus Tamm EST, Mari Seger EST, Maria Zhuk BLR, Mario Fuentes ECU, Maris Lindoja EST, Marko Kekishev EST, Mart Anderson EST, Martin Pedanik EST, Martin Rästa EST, Michal Olkowicz POL, Mirjam Varik EST, Natalia Ivashina RUS, Naufan Noordyanto IDN, Neeme Möll EST, Nicos Terzis SWE, Nikolay Shtok RUS, Patrycja Longawa POL, Pavel Pisklakov RUS, Peter Bankov CZE, Peter Javorik POL, Raido Laasi EST, Rashid Rahnama IRN, Robi Jõeleht EST, Sergey Veprev RUS, Silver Vahtre EST, Ursula Aavasalu EST, Valdek Laur EST, Vello Lillemets EST

HGDF 2022 näitusi toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kujundusgraafikute Liit.