HGDF 2022 külalisnäitus "Tänapäeva Hollandi plakat". Plakati autor on Marko Kekishev

HGDF 2022 külalisnäitus “Tänapäeva Hollandi plakat” Viljandi Linnagaleriis alates 9. jaanuarist

9. jaanuarist alates saab Viljandi Linnagaleriis näha Haapsalu Graafilise Disaini Festivali külalisnäitust  “Tänapäeva Hollandi plakat”

HGDF 2022 külalisnäitus "Tänapäeva Hollandi plakat". Plakati autor on Marko Kekishev
HGDF 2022 külalisnäitus “Tänapäeva Hollandi plakat”. Plakati autor on Marko Kekishev

Haapsalus Graafilise Disaini Festival (HGDF) on traditsiooniliselt igaaastaselt tegutsenud 2005 aastast. Algselt kohalikku kujundusgraafikat tutvustav tegevus muutus 2007 rahvusvaheliseks festivaliks. 2010 korraldati HGDF-i ajaloos esimene välisriigi (Hispaania) plakatinäitus. Hollandi kaasaegse plakati näitus on järjekorras seitsmes iseseisev väliskollektsioon.

Holland on aastakümneid tugevat rolli mänginud maailma ja ka Eesti graafilise disaini aluste ning erialaste praktikate kujunemisel. Holland on muutunud üheks juhtriigiks graafilise disaini ja tüpograafia haridusvaldkonnas, mõjutades nii ka Eesti valdkondlikke tõekspidamisi ja eriala arenguid ning tulevikku. Hollandi kaasaegse disainimõtte edendajad on rahvusvaheliselt aktiivsed, on kaasatud teoreetilistesse aruteludesse, viivad läbi õpitubasid ja osalevad paljudel rahvusvahelistel näitustel (saades ka žüriide tunnustust).

Näitus “Tänapäeva Hollandi plakat” soovib tutvustada väga eripalgelisi, eri põlvkondadest, eri kujundusvõttestikku kasutavaid aktiivseid loojaid ning anda aimu autorite graafilise disaini mõtte- ja kujundusloomest. Keskendutakse konkreetsetele autoritele ja kuigi puudub pretensioon anda täiuslikku ülevaadet saab autorikeskselt tutvuda nende viimase 3–4 aasta loominguga, kaasates igalt loojalt vähemalt 4–5 teost. Rahvusvaheliselt tunnustatud 19 autori/grupi loomingust on väljas 84 plakatit.

Plakati autor on Megan de Vos
Plakati autor on Megan de Vos

Näitusel osalevad: Andrew Tseng, ATTAK, Bob Mollema, Design by Toko, Harmen Liemburg, Jelle van Gosliga, Lobke van Aar, Max Kisman, Megan de Vos, Our Polite Society, Peter Korsman, Peter te Bos, Richard Niessen, Roosje Klap, Loes Claessens, Senka Milutonivic, Sander Puhl, Sjoerd Jansen, Studio Boot, Studio de Ronners, Vincent Meertens.

Korraldaja tänab kaasabi eest: Laura Pappa, Elisabeth Klement, Jaan Evart, Ivar Sakk ning Hollandist Harmen Liemburg.

HGDF 2022 näitusi toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

Näitus on Viljandi Linnagaleriis avatud 26. jaanuarini 2023.

Viljandi Linnagalerii asub Tallinna 11/1. Linnagalerii  on avatud E-R kell 10-19 ja L 10-15.