Fotode autor: Maarin Ektermann.

GALERII: Skulptor Edith Karlsoni näituse avamine Viljandi Muuseumis

Viljandi Muuseumis avati lõppenud nädalal Edith Karlsoni näitus „Lemmikud“, mis põhineb muuseumi koguhoidjate kirjeldustele nende lemmikobjektidest muuseumis. Vaata galeriid näituse avamisest siit.

Fotode autor: Maarin Ektermann.
Fotode autor: Maarin Ektermann.

Viljandi Muuseumi ja selle kogudega tutvumiseks viibis Edith Karlson möödunud aastal seal kaks nädalat residentuuris. „Viljandi Muuseumi kogud oma külluses panid tegelikult pea ringi käima. Esemeid on tohutult palju ja absoluutselt kõik oli huvitav. Selle sees mingi oma lugu leida oli päris keeruline. Näitus ongi lahendatud nüüd mitmehäälsena – püsiekspositsioon, mis on minu jaoks nagu terviklik leidobjekt, juhuse kasutamine ehk koguhoidjate räägitud lood ja selle kogemuse põhjalt minu skulptuurid,” rääkis Karlson.

 

Projekti „Kunstnikud kogudes“, mis viib kokku kaasaegse kultuuri väljal tegutsevaid loovisikuid ja väikemuuseume üle Eesti, ühe eestvedaja Maarin Ektermanni sõnul meenutavad Karlsoni loodud valged vormid modernistlikke abstraktseid skulptuure. „Need on justkui palakad, mis on väändnud ja tardunud iga kord erinevasse asendisse, meenutades orgaanilisi vorme. Need võivad olla midagi, mida näeb vaadatuna läbi mikroskoobi või vastupidi – midagi, mida näeb vaadates kaugusesse ja kohtudes ülevaga,“ kirjeldas Ektermann näitamisele tulevaid teoseid, mis on skulptori poolt loodud, põhinedes Viljandi Muuseumi koguhoidjate lemmikobjektide kirjeldustele, teadmata, milliseid museaale koguhoidjad silmas pidasid.

 

Viljandi Muuseumi direktori Jaak Pihlaku sõnul oli tore, et kunstnik valis loomispaigaks just muuseumi püsinäituse. „Paras üllatus oli see minu kaastöötajaile, kes sattusid protsessi ilma täpselt teadmata, mis sellest kõigest saab. Igal juhul on tulemus vahva ja põnev,” ütles Pihlak.

 

Näitusega saab Viljandi Muuseumisse tutvuma tulla kuni 24. septembrini. Näitust saadab publikuprogramm, mille raames peetakse 9. septembril vestlusõhtu kunstnik Edith Karlsoni ning kunstikriitiku ja kuraatori Gregor Tauli vahel. 

 

Projekt „Kunstnikud kogudes“ kutsuti Maarin Ektermanni ja Mary-Ann Talvistu poolt ellu eesmärgiga luua uusi võimalusi Eesti kultuuripärandi tõlgendamiseks ja selle vahendamiseks publikule. 2018. aastal EV100 kunstiprogrammi suurüritusena alguse saanud ettevõtmine on praeguseks loonud 14 sellist dialoogi, mis on päädinud eriilmeliste näituste ja sündmustega üle Eesti, Kuressaarest Narva-Jõesuuni, Värskast Kundani. 

 

Edith Karlson on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri eriala. Teda on autasustatud EKA noore kunstniku preemiaga (2006), Köler Prize’i publikupreemiaga (2015) ning Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiaga (2019). Edith Karlson on kunstnikupalga saaja aastatel 2018-2020 ja 2022-2024. 2021. aastal autasustati teda Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali peapreemiaga.

 

Viljandi Muuseumi üle 150 000 säilikuga kogu on maakonnamuuseumide hulgas üks suuremaid. Muuseum on asutatud 1878.aaastal ning sellel on ajalookogu, arheoloogiakogu, arhiivikogu, etnograafiakogu, fotokogu, kunstikogu, looduskogu ja raamatukogu. Muuseumi püsiekspositsioon annab ülevaate Viljandimaa loodusest ja ajaloost muinasajast 20. sajandi keskpaigani.