Näitus “Lõpueeldused”

5. augustil kell 18.00 avatakse Viljandi vanas veetornis näitus “Lõpueeldused”

Alates 5. augustist vaatavad Viljandi vana veetorni turvalisest kõrgusest tulevikku neli kunstnikku: Egle Ehtjen, Kelli Gedvil, Hanna-Liisa Lavonen ja Helle Ly Tomberg ning ootavad külastama näitust “Lõpueeldused”.

Näitus “Lõpueeldused”
Näitus “Lõpueeldused”

Nad uurivad, kuidas suhestuda lõppeva maailmaga. Laual võib olla eitus, hirm, lein või leppimine. Võib ka tunda rõõmu ja imestust. Võib vaadata inimlikult lähedalt või kosmiliselt kaugelt.

Maailmalõpp tuleb iga hetkega lähemale. 

Reaalsus on tõmmatud viimase piirini pingule, turvatunne laguneb, õhus on tunda maguskirbet osooni lõhna. Ümberringi toimuvad sõjad, ühiskonna lõhestumine, kliimamuutus ja sellega kaasnevad looduskatastroofid värvivad tuleviku üsna lootusetutes toonides. 

See tunne on inimesi saatnud igavesti. Meid ümbritsevad globaalsed kataklüsmid ning meie tuuma puurivad isiklikud tragöödiad. Oleme nendesse sündinud, tassime igapäevaselt nende habrast ja rasket koormat ning teame, et neid tuleb veel. Seni pole ükski katastroof viimaseks jäänud. 

Mis saabub pärast, on juba igaühe enda teha.

Egle Ehtjen (sündinud 1990) on kunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. Ta õppis Eesti Kunstiakadeemias vabade kunstide osakonnas animatsiooni, on teinud illustratsioone ja lühikoomikseid ning tegeleb hetkel oma kunstipraktika välja töötamisega. Oma töödes kombineerib ta traditsioonilisi vahendeid, nagu tint ja akvarell, digitaalse töötluse ning animatsiooniga. Olles varem tegelenud pigem karakterite ja narratiividega, kaldub ta viimasel ajal abstraktsuse poole, leides inspiratsiooni loodusest, esoteerilisest hämust ja asjadest, mille jaoks on sõnu raske leida.

Kelli Gedvil (sündinud 1994 Viljandis) on kunstnik, kes elab ning töötab Tallinnas. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna BA ja kaasaegse kunsti osakonna MA ning viibinud vahetusõpingutel Ungari Kaunite Kunstide Ülikoolis ja Valand Akadeemias Rootsis. Ta on osalenud mitmetel näitustel Eestis, Rootsis, Belgias, Saksamaal, Kanadas, Ungaris ja Poolas. Gedvil on Robin Ellis Meta nimelise kunstirühmituse kaasasutaja ning veebigalerii post-gallery.online galerist ja veebiarendaja. Oma viimaste näitustega „4EVER“ ja „Purifying Your Skin“ on ta uurinud eneseesitluse käitumismustreid erinevates virtuaalsetes kogukondades ning kuidas need väljenduvad ja mõjutavad füüsilist keha.

Hanna-Liisa Lavonen (sündinud 1994) on kunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna BA ja kaasaaegse kunsti osakonna MA ning käinud vahetusõpingutel Bratislava kaunite kunstide ja disaini akadeemias. Alates 2022. aastast on Lavonen Eesti Kunstnike Liidu liige. Ta on osalenud kui ka kureerinud mitmetel näitustel Soomes, Slovakkias, Serbias ja Saksamaal. Kunstnik on hetkel oma loomepraktikas uurinud inimese vaimset heaolu, väljendades seda läbi kummituslike teoste, videote kui ka skulptuuride. 

Helle Ly Tomberg (sündinud 1991) on kunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. On õppinud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti osakonna magistris fotograafia suunal. On viibinud ka vahetusõpingutel Brüsselis LUCA School of Arts’is ning lõpetanud Tartu Ülikooli Kirjanduse ja kultuuriteaduste bakalaureuse. Oma loomingus uurib poeesiat, müüte ja vaimseid praktikaid teksti, looduse, heli ja foto piirimail.

Täname: Marek Gedvil, Leegi Kiis, Svetlana ja Johannes Lavonen, Ian-Simon Märjama, Kristen Rästas, Sten Saarits, Tiina Vändre.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näitus „Lõpueeldused“ on Viljandi vanas veetornis avatud 31. augustini 2022.

Viljandi vana veetorn asub Johan Laidoneri plats 5. Avatud on E-P kell 11-18.