Legendaarne ümber Viljandi järve jooksja veel mõtleb tänavuse osalemise peale

22.03.2019

Benno Viirandi

60 korda ümber Viljandi järve jooksnud 85-aastane Benno Viirandi pole veel otsustanud, kas ta tänavu 1. mail oma iga-aastasele väljakutsele stardib, sest mees taastub talle hiljuti tehtud operatsioonidest.

Alates novembrist on Viirandi käinud kirurgide käe all kolm korda ning viimane silmaoperatsioon tehti talle alles eelmisel nädalal. „Käin kepiga ja pea käib pisut ringi, aga kui vähegi taastun, siis tulen,” selgitas peatselt 86-aastaseks saav mees, kes on ümber Viljandi järve jooksul osalenud 1958. aastast. Selle aja jooksul on tal vahele jäänud vaid üks võistlus, kui korraldajad teda murtud jalaga starti ei lubanud.

Kui Viirandi leiab aprillis endas kindluse starti tulla, siis soovib ta korraldajatelt eriluba kasutada võistlusel kõndimiseks keppi. „Mul on seda kindluse mõttes vaja, et vajadusel tasakaalu hoida,” lisas ta.
Ümber järve jooksu korraldustoimkonna juht Mati Jürisson kinnitas, et jalutuskepi kasutamist Viirandile ei keelata. Samas kinnitas Jürisson, et startimise osas peetakse Benno Viirandiga kindlasti eraldi nõu. „Oluline on see, et Benno endale selle distantsiga liiga ei teeks. Tervis on kindlasti olulisem,” sõnas Jürisson.
Viirandi enda kinnitusel pole ta operatsioonidest hoolimata liikumisest loobunud. Alles hiljuti tegi ta 20 kilomeetri pikkuse kõnni endanimelisel terviserajal Mustla ümbruses. Aega kulus selleks küll viis tundi, kuid see meest ei heiduta. Ka järvejooksu läbimise ajaks pakkus ta 2,5-3 tundi. Mullu läbis Viirandi ligi 12 kilomeetri pikkuse raja ajaga 1:47.39 ning edestas 38 konkurenti.
Mati Jürisson kinnitas, et rekordarvul kordadel ümber Viljandi järve jooksnud Benno Viirandi on 1. mail Viljandi staadionile oodatud igal juhul. „Kui ta ei peaks startima, on ta meie aukülaline ning peame nõu, et kutsuda teda sel juhul võitjatele auhindu üle andma,” lisas Jürisson.
Benno-Einar Viirandist sai eelmisel aastal esimene inimene, kes on ümber Viljandi järve jooksul osalenud 60-l aastal. Tema kange konkurent Tallinnast, Einart Alus jooksis ümber järve 57 korda ning teatas 2016. aastal, et rohkem ta jooksma ei tule. Ka tema on järgnevatel aastatel olnud 1. mail Viljandis, et oma sõpradele ja varasematele konkurentidele kaasa elada.
Osaluskordade arvestuses on kolmandal kohal Tartumaa jooksumees Rein Raid, kellel on kirjas 54 jooksukorda.
Kõigile meesjooksjatele, kes on ümber Viljandi järve jooksu lõpetanud vähemalt 40 korda ning naistele, kellel on kirjas vähemalt 20 finišeerimist, saadava korraldajad igal kevadel nimelise kutse 1. mai jooksule. Tänavu on selliseid mehi 31 ja naisi 10.
Lisaks saab nimelise kutse starti ka jooksu 11-kordne võitja Pavel Loskutov.
Ümber Viljandi järve jooks saab stardi tavapäraselt 1. mail kell 12 Viljandi staadionil. Seekordne jooks on järjekorras 90. ning see tähendab, et Viljandi jooks on Baltimaade pikima traditsiooniga rahvaspordivõistlus.

Jooksule ja kepikõnnile on seni registreerunud ligi 2100 jooksjat. Mullu oli startijaid kokku 4000. 
Jooksule saab registreeruda aadressil viljandijarvejooks.ee